Přeskočit navigaci

Žhavá letní sleva kterou musíte mít! -15 % na vše! ❤️

Kritéria hodnocení diamantů

Velikost diamantu

Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant. Cena za karát se zvyšuje podle velikosti diamantu, jelikož velké kameny jsou vzácnější.

Velikost diamantu

Jak se určuje hmotnost diamantu?

Hmotnost diamantu se určuje na velmi přesných elektronických diamantových vahách s přesností 0.001. Vzhledem k jasně daným parametrům briliantového brusu, ji můžeme stanovit i změřením diamantu. V následující tabulce můžete vidět přepočet hmotnosti na milimetry (mm).

Hmotnost diamantu
1 ct = 200 mg / 0,2 g
10 ct = 2000 mg / 2 g

Hmotnost vs cena diamantu

Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti. Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jedno karátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi. Dalším faktorem je samozřejmě i čistota, barva a brus.

Cena diamantu, který má 1 karát

Cena jednokarátového diamantu se liší podle kvality kamene. Každý kámen je jedinečný, proto je potřeba řešit cenu podle konkrétního kamene. Nelze ceny srovnávat jen podle hmotnosti (karátů).

Hmotnost diamantu
Hmotnost diamantu

Jak vznikla jednotka karát?

V dřívějších dobách před metrickým systémem bylo těžké najít nějaké srovnávací měřítko pro měření váhy, míry apod. Pro měření váhy se v Arábii a Persii osvědčilo malé semínko svatojánského chleba, známého jako karob nebo chlebovník.

Toto semínko má totiž vždy stejnou velikost a váhu, a navíc nenasává vlhkost z okolí, takže na moři i na poušti váží stejně. Právě z těchto důvodů se jím drahé kameny měřily po dlouhá staletí. Pět semínek karbonu váží 1 gram.

Jaké diamanty jsou u nás nejčastější?

Nejčastější jsou u nás diamanty čistoty SI1, barvy G a kvality brusu Excellent. Velikost vždy záleží čistě na vás.

Hmotnost diamantu
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenci nečistot a inkluzí v diamantu. Přírodní diamanty jsou výsledkem uhlíku vystaveného obrovskému teplu a tlaku hluboko v zemi. Tento proces může vyústit v různé vnitřní charakteristiky nazývané „inkluze“ a vnější charakteristiky nazývané nedokonalosti.

  Dozvědět se více
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu úhlů diamantu, jeho proporce, symetrii faset, brilanci, oheň a jiskření. Tyto faktory přímo ovlivňují schopnost diamantu zářit spolu s jeho celkovou estetickou přitažlivostí a je jedním z nejdůležitějších faktorů diamantu.

  Dozvědět se více
 • Barva diamantu

  Barva diamantu

  Barva diamantu označuje jak bílý nebo bezbarvý daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, přičemž D je nejvíce bezbarvý a Z obsahuje patrný hnědý nebo žlutý odstín. Přirozeně zbarvené diamanty mimo normální rozsah barev se označují jako fantazijní/efektní.

  Dozvědět se více
 • Certifikace diamantů

  Certifikace diamantů

  Pokud se rozhodnete si pořídit vzácný drahokam, určitě si chcete být jisti, že je pravý. V Danfil Jewellery nabízíme 4 úrovně certifikátů ke šperkům s diamanty, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

  Dozvědět se více

Projekt "Brand Building pro Danfil Showroom”, f. Danfil Jewellery s.r.o., registrační číslo 461000036, zaměřený na kombinaci digitálního marketingu a osobního přístupu kamenné pobočky a je financován Evropskou unií z Národního plánu obnovy - iniciativa Kreativní vouchery, výzva č. 461, Kreativní vouchery II.

Jsme držiteli následujících certifikátů

Naše platební metody

Chat