Přeskočit navigaci

❤️ Sleva -15 % na všechny kategorie skladem, nenechte si je ujít! ❤️

Kritéria hodnocení diamantů

Barva diamantu

Barva diamantu označuje jak bílý nebo bezbarvý daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, přičemž D je nejvíce bezbarvý a Z obsahuje patrný hnědý nebo žlutý odstín. Přirozeně zbarvené diamanty mimo normální rozsah barev se označují jako fantazijní/efektní.

Barva diamantu

Stejně jako v minulosti je i dnes barva většinou hodnocena vizuálně, někdy s použitím speciálních pomůcek - například lampou s definovanou barevnou teplotou. I když se technická zařízení rychle vyvíjejí, zatím žádný prodávaný kolorimetr nenahradil lidské oko.

Stupnice barev diamantu

V případě barev se zvlášť hodnotí běžné diamanty, které mají stupnici začínající zcela bezbarvými kameny a postupně se v ní zvyšuje stupeň žlutého zabarvení a diamanty vzácných barev (fantazijní/efektní), které mají individuální stupnice.

Běžné zbarvení diamantu

Běžně zbarvené diamanty se hodnotí podle toho, jak moc se kámen blíží k bezbarvosti. Dokonalý kámen neobsahuje žádný odstín stejně jako například kapka čisté vody. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, přičemž D je nejvíce bezbarvý a Z obsahuje patrný hnědý nebo žlutý odstín.

Vzácné barvy - fantazijní/efektní

Neobvyklé příměsi způsobují neobvyklé barvy. Setkat se můžeme s diamanty zelenými, růžovými, černými nebo modrými. Takto barevné diamanty jsou známé pod komerčním názvem „Fantazijní/efektní.

Barva diamantu

Stupnice GIA (Gemological Institute Of America)

Pro označování v certifikátech dnes valná většina laboratoří používá systém zavedený GIA, kdy nejvíce bezbarvý diamant se označuje písmenem D a nejvíce zabarvený písmenem Z. V Danfilu nejčastěji používáme diamanty barvy G/H.

Barva diamantu

Dřívější stupnice popisovala jednotlivé stupně názvy, které vycházely z názvů tehdy nových nalezišť v Jižní Africe a jsou dodnes známé jako staré názvy – např. River (název poukazuje na to, že v řekách se nacházejí kameny, které mají lepší barvu než ty z komínů sopek), Cape (od mysu dobré naděje).

 • Váha v karátech

  Váha v karátech

  Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant. Cena za karát se zvyšuje podle váhy diamantu, jelikož velké kameny jsou vzácnější.

  Dozvědět se více
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenci nečistot a inkluzí v diamantu. Přírodní diamanty jsou výsledkem uhlíku vystaveného obrovskému teplu a tlaku hluboko v zemi. Tento proces může vyústit v různé vnitřní charakteristiky nazývané „inkluze“ a vnější charakteristiky nazývané nedokonalosti.

  Dozvědět se více
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu úhlů diamantu, jeho proporce, symetrii faset, brilanci, oheň a jiskření. Tyto faktory přímo ovlivňují schopnost diamantu zářit spolu s jeho celkovou estetickou přitažlivostí a je jedním z nejdůležitějších faktorů diamantu.

  Dozvědět se více
 • Certifikace diamantů

  Certifikace diamantů

  Pokud se rozhodnete si pořídit vzácný drahokam, určitě si chcete být jisti, že je pravý. V Danfil Jewellery nabízíme 4 úrovně certifikátů ke šperkům s diamanty, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

  Dozvědět se více

Projekt "Brand Building pro Danfil Showroom”, f. Danfil Jewellery s.r.o., registrační číslo 461000036, zaměřený na kombinaci digitálního marketingu a osobního přístupu kamenné pobočky a je financován Evropskou unií z Národního plánu obnovy - iniciativa Kreativní vouchery, výzva č. 461, Kreativní vouchery II.

Jsme držiteli následujících certifikátů

Naše platební metody

Chat