Přeskočit navigaci

❤️ NYNÍ PROBÍHAJÍ SLEVY 15 % NA VŠE, NENECHTE SI JE UJÍT! ❤️

O špercích

Diamanty a zirkony

Pokud jste se rozhodli, že budete chtít svůj snubní prstýnek ozdobit nějakým zářivým kamínkem, doporučujeme vám volit mezi diamanty a zirkony. Proto jsme pro vás připravili důležité informace o každém z nich.

Diamanty a zirkony

Mýty opředené diamanty

Diamanty byly vysoce vyzdvihovány už před staletími, kdy také díky jejich skvělým vlastnostem začala vznikat řada mýtů. O diamantech se například tvrdí, že jsou nezničitelné či věčné nebo že mají magické vlastnosti.

Jaký je rozdíl mezi diamanty a zirkony?

Diamanty

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, jejichž kombinací poznáme skutečnou kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají 4C - clarity (čistota), cut (brus), colour (barva) a carat (váha)

Ve šperkařství se téměř nepoužívají diamanty surové, ale upravují se za pomoci výbrusu. Jedním z těch nejznámějších je briliantový brus (briliant), který oslňuje svým výjimečným leskem.

Briliant je natolik známý a oblíbený, že je mezi lidmi často zaměňován s diamantem (diamant = nerost, briliant = brus diamantu).

 • Tvrdost

  Mezi vysoce vyzdvihované vlastnosti diamantu určitě patří jeho tvrdost. Není náhodou, že se o něm tvrdí, že je nezničitelný. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje nejvyššího stupně.

 • Výrazný lesk

  Další vlastností, ve které diamanty těžko najdou konkurenci, je jejich trvalý lesk. Díky jejich výraznému lesku jsou na špercích nepřehlédnutelné a tolik oblíbené.

 • Vyšší cena

  Ceny diamantů jsou vyšší a jejich pořízení je třeba vnímat především jako výhodnou investici. Napište nám o aktuální cenu diamantů.

Pro běžné použití v praxi je dobré se orientovat v základní tvrdosti předmětů v běžném dosahu. Například nehet má tvrdost 1,5-2. Mince 3,4-4. Kapesní nůž přibližně 5 a pokud minerál zanechává rýhu ve skle, má tvrdost větší než 5..

Jaký je rozdíl mezi diamanty a zirkony?

Zirkony

Na rozdíl od diamantu, který je přírodního původu, zirkon je chemická sloučenina. Oproti diamantům jsou zirkony o něco měkčí – na Mohsově stupnici tvrdosti dosahují stupně 8.

Bezbarvé zirkony jsou nejčastěji broušeny do briliantového brusu. Zirkon má velmi silný dvojlom světla, při správné orientaci kamene při broušení je však možno tento efekt snížit a zlepšit tak brilanci kamene.

Na první pohled jsou od diamantů nerozeznatelné, ale nejsou tak odolné a postupem času ztrácejí svůj tvar a tím i schopnost odrážet světlo.

Nepopiratelnou výhodou zirkonů je však jejich cena, která je mnohonásobně nižší než u diamantů.

 • Cena

  Nepopíratelnou výhodou zirkonů je jejich cena, která je mnohonásobně nižší než u diamantů..

 • Vzhled

  Na první pohled jsou zirkony od pravých diamantů pro většinu lidí nerozeznatelné.

 • Tvrdost

  Oproti diamantům jsou zirkony o něco měkčí – na Mohsově stupnici tvrdosti dosahují stupně 8.

 • Syntetičnost

  Ceny diamantů jsou vyšší a jejich pořízení je potřeba vnímat především jako výhodnou investici.

V poslední době byly nalezeny (v meteoritu z Finska) a také i uměle vyrobeny materiály ještě tvrdší, nežli je diamant. Jedná se rovněž o uhlík, ale s jinou krystalovou strukturou.

Porovnání tvrdosti

Minerál Tvrdost Chemický vzorec Absolutní tvrdost
Diamant Diamant 10 C 1 600
Zirkon Zirkon 7,5 ZrSiO4 150

Mohsova stupnice tvrdosti

Jaký je rozdíl mezi diamanty a zirkony?

Projekt "Rodinné Vánoce" f. Danfil Jewellery s.r.o., registrační číslo 0380001185, zaměřený na vytvoření kreativního vánočního marketingového konceptu je financováno Evropskou unií – Next Generation EU v rámci Národního plánu obnovy, iniciativa Kreativní vouchery.

Jsme držiteli následujících certifikátů

Naše platební metody

Chat